امام جمعه اهل سنت گله دار:
وحدت در لارستان و جنوب استان فارس، مدیون خاندان جلیل آیت اللهی است/ مردم گله دار همیشه می گفتند برویم نزد آقای لار
شیخ مصطفی نوری گفت: مردم گله دار پیوسته قبل و بعد از انقلاب برای حل مشکلات و گره گشایی معضلات شان به محضر آیت الله آیت اللهی می رفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس، «شیخ مصطفی نوری» به مناسبت هشتمین سالروز فوت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی اظهار کرد: آیت الله آیت اللهی، عالمی ربانی و مجاهدی نستوه از طلائع تقریب و صاحب رایت اصلاح و معلم اخلاق و راعی علم و دانش و از چهره های درخشان و ماندگار کشور بود.

 

آیت الله آیت اللهی را می توان به عنوان مصلحی توانمند در قرن اخیر یاد کرد

وی تصریح کرد: مرحوم آیت الله آیت اللهی را می توان به عنوان مصلحی توانمند در قرن اخیر یاد کرد، زیرا به طور عملی پیام اسلام را به مردم منطقه شناساند و با توجه به ارتباط مردمی ای که داشتند، مردم دیار لارستان بزرگ و جنوب فارس عمدتاً از مریدان این شخصیت بودند.

 

ویژگی باارزش ایشان در «کمک به محرومان» و «مردم داری» مثال زدنی است

امام جمعه اهل سنت گله دار خاطرنشان کرد: موضع این شخصیت والامقام در جهت بیداری مردم در انقلاب اسلامی و دوران شکوهمند جمهوری اسلامی بر قاطبه ایرانیان پوشیده نیست؛ همچنین، ویژگی باارزش ایشان در کمک به محرومان و مردم داری مثال زدنی است.

 

عامه مردم از هر طبقه و از هر مذهبی که بودند قلبا مرید و علاقه مند ایشان بودند

شیخ نوری گفت: وسعت نظر و دید باز و برکات ایشان شامل همه مردم اعم از اهل سنت و تشیع بود، به همین دلیل، عامه مردم از هر طبقه و از هر مذهبی که بودند قلبا مرید و علاقه مند ایشان بودند.

 

وحدت در لارستان و جنوب استان فارس، مدیون خاندان جلیل آیت اللهی است

وی تصریح کرد: وحدت در لارستان و جنوب استان فارس، مدیون خاندان جلیل ایشان است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست.

 

ویژگی های منحصر به فرد آیت الله آیت اللهی

امام جمعه اهل سنت گله دار خاطرنشان کرد: از ویژگی های منحصر به فرد آیت الله آیت اللهی، ساده زیستی، علاقه به رفع حوائج مردم و صحبت کردن با گویش شیرین لاری بود.

 

نقش علمای اهل سنت و شیعه ی منطقه در ایجاد وحدت

شیخ مصطفی نوری اظهار کرد: از میان علمای تشیع می شود از حضرت آیت الله مرحوم حاج سید عبدالحسین لاری و از میان علمای تسنن می توان به مرحوم «شیخ احمد فقیهی اوزی»، «شیخ محمد نور قاضی گله دار» و مرحوم «شیخ عبدالرزاق ابونجمی خنجی» اشاره کرد.

وی افزود: ایشان کسانی بودند که در میان مردم منطقه، وحدت به وجود آوردند و می توان گفت که تعامل بین اقشار مردم، همزیستی مسالمت آموز اقوام، پیروان مذاهب و احترام به عقاید همدیگر نتیجه تفکر وحدوی صحیح این بزرگواران بوده است.

 

علاقه ی خاص مردم گله دار به آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی

امام جمعه اهل سنت گله دار تصریح کرد: مردم گله دار پیوسته قبل و بعد از انقلاب برای حل مشکلات و گره گشایی معضلات شان به محضر آیت الله آیت اللهی می رفتند و استمداد مسئله از ایشان را داشتند.

شیخ نوری خاطرنشان کرد: در حالی که در اطراف و اکناف منطقه مجمع و مسکن روحانیت و علمای افاضل بود اما همیشه مردم گله دار می گفتند برویم نزد آقای لاری.

فهرست