شناسه خبر: 1253

لینک کوتاه صفحه

https://fars.dmsonnat.ir/?p=1253

امام جمعه اهل سنت «روستای هورمه» گله دار:
درس کربلا، درس آزادی، آزادگی، استقلال و حق طلبی است
شیخ حسین حسینی گفت: درس کربلا، درس نماز است که امام حسین حتی در ظهر عاشورا هم دستور به نماز دادند و به تبعیت از جد بزرگوارشان، رسول الله، که دستور به نماز می دادند، ایشان نیز دستور به نماز دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از فارس، شیخ حسین حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته (۷ شهریور) روستای هورمه گله دار در مورد تاسوعا و عاشورا اظهار کرد: در کلام عرب، شمارش اعداد مشخص است اما تاسوعا و عاشورا بر خلاف قاعده ی شمارش عربی است، چون هیچ کدام از اعداد دیگر بر این سیاق نیستند؛ بنابراین، دلیلی بر عدد بودن تاسوعا و عاشورا نمی یابیم که از قاعده ی شمارش پیروی کنند.

وی افزود: برخی عاشورا را به معنای معاشرت و مصاحبت و تاسوعا را به معنای فراخی و گشادگی می دانند. در عقیده ی اهل سنت و جماعت، واژه ی «عاشورا» پیش از واقعه ی کربلا که در محرم سال ۶۱ هجری اتفاق افتاد و منجر به شهادت حضرت حسین ابن علی (رضی الله عنه) شد نیز مشهور و معروف بوده است.

امام جمعه اهل سنت روستای هورمه گله دار تصریح کرد: در «صحیح مسلم» آمده است که وقتی حضرت موسی عصایش را به دریای سرخ زد و آن را شکافت و به همراه پیروانش از آن عبور کرد، در روز عاشورا بوده است؛ بنابراین، بنی اسرائیل و یهود این روز را مقدس و محترم می دانستند و به شکرانه ی آن روز عاشورا را روزه می گرفتند.

شیخ حسینی خاطرنشان کرد: مشهور است که وقتی رسول الله از مکه به مدینه هجرت فرمودند و دیدند که سه قبیله ی یهود مدینه در روز عاشورا روزه می گیرند، سوال فرمودند و این جواب را شنیدند. بنابراین، ایشان به امت دستور دادند که شما هم روزه بگیرید چون ما به موسی نزدیک تریم و برای اینکه شباهتی با یهود در روزه گرفتن نباشد دستور فرمودند که روز نهم نیز روزه بگیرید.

وی با اشاره به حادثه ی جان سوز کربلا گفت: امام حسین در روز جمعه، دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری برای مبارزه با ظلم و ستم یزیدیان، مظلومانه به شهادت رسیدند.

وی در مورد درسی که باید از واقعه ی کربلا بگیریم گفت: درس کربلا، درس آزادی، آزادگی، استقلال و حق طلبی است.

امام جمعه اهل سنت روستای هورمه گله دار افزود: درس کربلا، درس نماز است که امام حسین حتی در ظهر عاشورا هم دستور به نماز دادند و به تبعیت از جد بزرگوارشان، رسول الله، که دستور به نماز می دادند، ایشان نیز دستور به نماز دادند.

فهرست