شناسه خبر: 1153

لینک کوتاه صفحه

https://fars.dmsonnat.ir/?p=1153

امام جمعه اهل سنت روستای باغ لارستان در واکنش به توافق امارات و اسرائیل:
این توافق برای امت اسلام زیان بار خواهد بود
امام جمعه اهل سنت روستای باغ لارستان گفت: دنیای غرب و استعمارگران کهن، باز خواب های جدیدی برای خاورمیانه دیده اند؛ با توجه به انفجارهای بندر لبنان این قضیه هم نمی تواند بی ربط باشد؛ اما با تدبیرات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی ایران و راهبردها و رهنمودهای شان اسرائیل و آمریکا، باذن الله، بازهم ناکام و درمانده خواهند ماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از فارس، شیخ هدایت الله رحمانی در مورد واکنش های جهانی به عادی سازی روابط امارات و اسرائیل اظهار کرد: در حالی که فلسطینی‌ها نارضایتی خود را نسبت به این اقدام نشان دادند، تنها یک یا دو کشور از آن استقبال کردند و ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با اعلام خبر توافق میان این دو کشور آن را تاریخی نامید.

وی افزود: بر اساس این توافق که با میانجی‌گری واشنگتن بوده است، دو کشور در جهت «عادی‌سازی کامل روابط» گام برمی‌دارند که این امر شامل راه‌اندازی سفارتخانه در پایتخت‌های یکدیگر و برقراری پروازهای مستقیم خواهد بود.

امام جمعه اهل سنت روستای باغ لارستان تصریح کرد: بر این اساس، امارات پس از مصر و اردن سومین کشور جهان عرب محسوب می‌شود که اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد.

شیخ رحمانی در مورد تبعات این توافق گفت: دور نمای این توافق هم به ضرر و زیان این کشورها است و هم برای امت اسلام زیان بار خواهد بود.

وی در مورد هدف از این توافق اظهار کرد: طبق بیانیه آمریکا، اسرائیل در ازای این توافق با امارات متحده عربی، اعلام حاکمیت خود بر کرانه باختری را متوقف خواهد کرد و به جای آن بر گسترش روابط با سایر کشورها در جهان عرب متمرکز می‌شود.

امام جمعه اهل سنت روستای باغ افزود: رسانه‌های اسرائیل نیز تایید کرده‌اند که بنیامین نتانیاهو پذیرفته است در برابر توافق تاریخی با امارات، دولت او از الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری عدول کند.

شیخ هدایت الله رحمانی در مورد واکنش دولت و گروه های فلسطینی به این توافق گفت: تشکیلات خودگردان فلسطین واکنش شدیدی به توافق میان دو کشور نشان داد و سفیر خود را از امارات متحده عربی فراخواند.

وی افزود: ریاض المالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، این اقدام امارات متحده عربی را «خیانت» توصیف کرده است.

امام جمعه اهل سنت روستای باغ لارستان خاطرنشان کرد: سخنگوی جنبش اسلامی حماس تاکید کرد: «اعلام این توافق به مثابه پاداشی به اسرائیل بابت جرایمی است که با اشغال فلسطین مرتکب شده است. این عادی‌سازی روابط خنجری است که از پشت به مردم ما زده می‌شود.»

شیخ رحمانی تصریح کرد: کشورهای اسلامی بالاخص در این برهه از زمانِ حساس نباید دست به چنین اقداماتی بزنند که موجب تنش در منطقه شود؛ بلکه برعکس باید اقدامات خیرخواهانه و صلح طلبانه انجام دهند و آرامش را به منطقه هدیه دهند.

وی اظهار کرد: امارات متحده عربی باید بیشتر از همه چیز مواظب باشد که روابط خود را با همسایگان به ویژه جمهوری اسلامی ایران که ریشه این روابط بیشتر در زمینه های فرهنگی، تجاری و اقتصادی است حفظ و تقویت کند.

امام جمعه اهل سنت روستای باغ خاطرنشان کرد: تا پیش از همه‌گیری ویروس کرونا، دیدارهای دولتمردان اسرائیل از امارات متحده عربی به میزان چشم‌گیری افزایش یافته بود و حتی امارات به اسرائیل مجوز داده بود تا در نمایشگاه عظیم اکسپوی آن کشور شرکت کند اما به دلیل کرونا، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی به تعویق افتاد.

شیخ هدایت الله رحمانی تصریح کرد: چیزی که امروز شاهد آن هستیم، سیر حوادث جدیدی است که در خاورمیانه در حال رقم خوردن است.

وی افزود: دنیای غرب و استعمارگران کهن، باز خواب های جدیدی برای خاورمیانه دیده اند؛ با توجه به انفجارهای بندر لبنان این قضیه هم نمی تواند بی ربط باشد؛ اما با تدبیرات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی ایران و راهبردها و رهنمودهای شان اسرائیل و آمریکا، باذن الله، بازهم ناکام و درمانده خواهند ماند.

فهرست