امام جمعه اهل سنت گله دار:
امنیت یکی از ویژگی های یک جامعه ی خوب است/ معامله ای امنیت دارد که فروشنده و خریدار با هم صادق باشند
شیخ مصطفی نوری گفت: ستون یک جامعه، امنیت و آسایش است و به خودی خود هم به دست نمی آید، بلکه نیروهای پرتلاشی هستند که شب و روزشان را وقف امنیت و آسایش مردم می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از فارس، شیخ مصطفی نوری در خطبه های نماز جمعه ۱۴ شهریورماه گله دار که با حضور «سرهنگ کرمی»، فرمانده انتظامی شهرستان مُهر برگزار شد اظهار کرد: انسان تا زمانی که در رفاه است خدا و دین را فراموش می کند  و هر بار که به مصیبتی گرفتار شود به یاد خدا و دین خدا می افتد و وقتی به ساحل نجات می رسد خدا و دین خدا را فراموش می کند.

وی افزود: خداوند می فرماید که هر گاه انسان احساس کرد که بی نیاز شده است و خود را توانمند و قدرتمند بداند، راه طغیان را در پیش می گیرد.»

امام جمعه اهل سنت گله دار تصریح کرد: یک جامعه ی خوب سه ویژگی دارد، یکی از این ویژگی ها، امنیت و آسایش است.

شیخ نوری افزود: امنیت یکی از ویژگی های یک جامعه ی خوب است؛ در واقع، جامعه ای مدرن و متمدن است و می تواند انسان های سالم را پرورش دهد که امنیت داشته باشد و امنیت و آسایش چیزی نیست که به خودی خود پدید آید بلکه نیروها و کسانی هستند که کوشش می کنند تا امنیت و آسایش را برای مردم فراهم سازند.

وی تصریح کرد: دومین ویژگی برای یک جامعه ی خوب، جامعه ای مطمئن و آرام است، همه اطمینان دارند، کسب و کار دارند، تلاش می کنند و مسیر برای کسب و کار و تلاش فراهم است.

امام جمعه اهل سنت گله دار خاطرنشان کرد: سومین ویژگی که از این دو ویژگی حاصل می شود این است که رزق و روزی فراوان از این طرف و آن طرف به آن سرزمین سرازیر می شود.

شیخ مصطفی نوری افزود: نتیجه ی امنیت و آسایش و اطمینان است که انسان رزق و روزی فراوان به دست می آورد، ارزاق از همه سو به آن سمت سرازیر می شود. آن جامعه، جامعه ی موفق و سالمی است، چرخ اقتصاد می چرخد، کلاهبرداری و زورگویی در آن نیست و همه ی انسان ها قانونمند می شوند و رزق و روزی شان را به دست می آورند، اما همین جامعه وقتی که به این مرحله از آرامش و اطمینان رسید اگر خدا و اسباب آن رزق و روزی را فراموش کند و ناسپاس گردد، این ویژگی ها به خرابی تبدیل می شود.

وی تصریح کرد: آن ها لباس ناامنی، ترس و ناآرامی به تن می کنند و این جزای اعمال شان است که ناسپاسی کردند و در مسیر حق قدم نگذاشتند.

امام جمعه اهل سنت گله دار خاطرنشان کرد: ستون یک جامعه، امنیت و آسایش است و به خودی خود هم به دست نمی آید، بلکه نیروهای پرتلاشی هستند که شب و روزشان را وقف امنیت و آسایش می کنند و چشم بینای مردم هستند.

شیخ نوری افزود: باید در معاملات، امنیت و آسایش باشد، معامله ای امنیت دارد که فروشنده و خریدار با هم صادق باشند، بازرگان راستگو در روز قیامت در زمره ی پیامبران محشور می شود.

وی اظهار کرد: نبی خدا می فرماید که تجارت و بازرگانی نُه دَهُم رزق است، یعنی رزق و روزی و فراوانی رزق، به کسب و کار و تجارت است، عمل مبارک و مقدسی است که باید به این نوع معامله احترام بگذاریم.

امام جمعه اهل سنت گله دار تصریح کرد: نبی خدا، طولانی کردن بدهی را ظلم و ستم دانسته است. متاسفانه کسانی بدهی دارند که توان پرداخت را دارند و از این وام بی نیاز بوده اند. پس اگر از کسی وامی گرفتیم و بدهی داریم باید سریع پرداخت شود، چون مرگ، جوان و پیر نمی شناسد.

شیخ مصطفی نوری با اشاره به بازگشایی مدارس گفت: از آموزش و پرورش می خواهیم که امنیت و آسایش دانش آموزان را فراهم کند و مدارس مجهز به مواد ضدعفونی کننده باشد تا فرزندان در کمال آسایش و امنیت به درس شان ادامه دهند.

وی تصریح کرد: پیامبر می فرماید دو چشم است که در روز قیامت عذاب و کیفر و عقابی برای آن نیست و آتش جهنم به آن نمی رسد، چشمی که از ترس خدا اشک می ریزد و به گناه خود اعتراف می کند و چشمی که برای حفظ رعایت شئون مسلمانان، باز و بیناست و سنگربانی می کند.

فهرست