امام جمعه موقت اهل سنت روستای چاه محمدحاجی گله دار:
اسلام به شدت دروغ را مورد نکوهش و مذمت قرار داده است/ شخص دروغگو ایمان ندارد/ صداقت و راستگویی لازمه ی بقای جامعه و سعادت انسانیت است
شیخ مصطفی محمودی در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: مهم ترین و موثرترین وسیله ی جلب اطمینان و اعتماد، همان صداقت و راستگویی است و خطرناک ترین دشمن آن دروغگویی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از فارس، شیخ مصطفی محمودی در خطبه های نماز جمعه ۲۱ شهریور روستای چاه محمدحاجی گله دار در مورد راستگوی اظهار کرد: بدون شک، دو سه صفت راستی و درستی بارزترین نشانه ی شخصیت است.

وی افزود: از نظر اجتماعی، بزرگ ترین خدمتی که صدق و راستی می تواند به انسان ها کند، مسئله ی جلب اطمینان و اعتماد است.

امام جمعه موقت اهل سنت روستای چاه محمدحاجی گله دار تصریح کرد: تمام پیشرفت های علمی، صنعتی و اقتصادی که نصیب بشر شده مولود سیستم زندگی دسته جمعی است؛ همکاری و هم فکری که اساس زندگی دسته جمعی است در صورتی میسر است که افراد نسبت به هم اعتماد و اطمینان کامل داشته باشند، در غیر این صورت، مشکلات زندگی دسته جمعی از جمله مزاحمت ها، نزاع ها و کارشکنی ها را خواهند داشت.

شیخ محمودی افزود: مهم ترین و موثرترین وسیله ی جلب اطمینان و اعتماد، همان صداقت و راستگویی است و خطرناک ترین دشمن آن دروغگویی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر موسسات اقتصادی تنها در معرفی یکی از کالاهای خود دروغ بگویند، مردم نسبت به بهترین فرآورده های آنان بدبین خواهند شد.

امام جمعه موقت اهل سنت روستای چاه محمدحاجی اظهار کرد: خداوند در قرآن می فرمایند: «ای کسانی که ایمان آورده اید از خداوند متعال بترسید و همراه راستگویان باشید.»

شیخ مصطفی محمودی تصریح کرد: یکی از امراض بسیار خطرناک اخلاقی بشر که در دین مقدس اسلام جزو گناهان کبیره محسوب می شود دروغ و دروغگویی است؛ اسلام به شدت دروغ را مورد نکوهش و مذمت قرار داده است.

وی در مورد ویژگی های دروغگویان گفت: شخص دروغگو ایمان ندارد، خداوند در این مورد می فرماید: «همانا کسانی که دروغ می گویند به آیات خداوند ایمان نمی آورند.»؛ بنابراین، راستگویی و ادای امانت، دو نشانه ی بارز ایمان در شخصیت انسان است.

امام جمعه موقت اهل سنت روستای چاه محمدحاجی افزود: دروغ سرچشمه ی همه ی گناهان است، در روایات اسلامی دروغ به عنوان کلید گناهان معرفی شده؛ دروغ انسان را در مقابل گناه آزاد می کند.

شیخ محمودی خاطرنشان کرد: پخش کننده ی سخن بدون تحقیق، بزرگ ترین دروغ به شمار می رود؛ یک مسلمان وظیفه دارد که آن چه می گوید یا نقل قول می کند، گفتارش مطابق با واقعیت باشد.

وی تصریح کرد: برای زندگی دسته جمعی، وحدت، صمیمیت هماهنگی، اطمینان و روابط حسنه ی افراد با همدیگر لازم و ضروری است و این وقتی ممکن است که صدق، صفا، راستی و درستی در گفتار و کردار مردم وجود داشته باشد؛ بنابراین، صداقت و راستگویی لازمه ی بقای جامعه و سعادت انسانیت است.

امام جمعه موقت اهل سنت روستای چاه محمدحاجی گله دار با اشاره به آیات و احادیث فراوان در مورد راستگویی گفت: حضرت امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: «به رکوع و سجود طولانی شخص نگاه نکنید چون ممکن است عادت او شده باشد، به صورتی که اگر آن را ترک کند ناراحت شود ولی به راستگویی و امانت داری شخص نگاه کنید.»

شیخ مصطفی محمودی با اشاره به اینکه صداقت و راستگویی انواع مختلفی دارد اظهار کرد: اول از همه، در جامعه ی امروزه، باید صداقت در سخن را رعایت کنیم.

وی تصریح کرد: پایمال کردن حق دیگران، به وسیله ی شهادت و سوگند دروغ است؛ یکی از صحابه روایت می کند که رسول خدا فرمودند: «هر کس سوگند دروغ یاد کند و مال مسلمانی را تصرف کند، در حالی خداوند را ملاقات می کند که از وی خشمگین است.»

فهرست